SPAS – od opozicije do ujedinjenja sa SNS

Nekadašnji Srpski patriotski savez (SPAS) na čijem čelu je bio Aleksandar Šapić mogao bi se okarakterisati kao jedinstven politički fenomen višestranačja u Srbiji. Za tri godine postojanja stranka trenutno aktuelnog predsednika opštine Novi Beograd i proslavljenog vaterpoliste prošla je put od opozicije, preko koalicionog partnera u Vladi Srbije do ujedinjenja sa najvećom vladajućom Srpskom naprednom strankom.

Aleksandar Šapić u politiku ulazi kroz Demokratsku stranku. Pomoćnik gradonačelnika Beograda Dragana Đilasa postao je 2009. godine, a na funkciju predsednika opštine Novi Beograd izabran je u junu 2012. gde je i danas. Nakon što je napustio Demokratsku stranku u novembru 2014, osnovao je udruženje građana „Za naš grad“. Srpski patriotski savez formirao je u junu 2018. Na parlamentarnim izborima 21. juna 2020. prešao je cenzus i sa 123.393 dobijenih glasova, odnosno oko 3,6 odsto, SPAS je osvojio 11 mandata u Skupštini Srbije.

Međutim, mesec dana nakon održanih izbora, a u trenutku kad Skupština Srbije još nije bila  zvanično konstituisana, SPAS ostaje bez jednog poslanika. Krajem jula 2020. Vladan Glišić, nekadašnji funkcioner Srpskog pokreta Dveri, napustio je Srpski patriotski savez i najavio da će delovati kao samostalni poslanik.

Formiranjem Vlade Srbije, četiri meseca posle održanih izbora, SPAS sa svojih deset poslanika i zvanično postaje deo vladajuće koalicije. Od 21 resora, dobija Ministarstvo za brigu o porodici i demografiji na čije čelo je izabran Ratko Dmitrović. 

Krajem maja 2021. glavni odbor Srpske napredne stranke odobrio je jednoglasno da Srpski patriotski savez (SPAS) pristupi toj stranci, a Šapić je izabran za potpredsednika Glavnog odbora SNS. 

Pored Novog Beograda kao najjačeg uporišta Aleksandra Šapića i na čijem je čelu od 2012. godine, SPAS je pre ujedinjenja sa SNS imao ukupno 139 odobornika u više skupština opština i gradova.

Ostaće zabeleženo i da je SPAS ušao u kragujevačku skupštinu, iako na lokalnim izborima u junu 2020. godine nije prešao cenzus, osvojivši dva odsto glasova. Šestoro odbornika napustilo je svoje matične partije i učlanili se u Šapićevu stranku. Tako je SPAS koji nije prešao cenzus došao u poziciju da je imao više odborničkih mandata nego četiri stranke i koalicije koje su na izborima osvojile više od tri odsto glasova.

Od lokalnih izbora 21. juna 2020. do kolektivnog ulaska u SNS, ukupno je 12 odbornika prešlo u Srpski patriotski savez Aleksandra Šapića.